_DSC0836-HDR
_MGL1490
_MGL1516
_MGL9393
KRAFT HEINZ realizacja Interbiuro fot Szymon Polanski-0206
R25A9015_large
VW Warszawa realizacja INTER BIURO fot Szymon Polanski-6259
previous arrow
next arrow

Strefa relaksu w firmie

Nie ma wątpliwości, nowoczesne pomieszczenia biurowe powinny zawierać również strefę relaksu. Część z pracowników z pewnością ma zadania o charakterze kreatywnym, praca innej grupy wymaga dużej dozy skupienia, wszyscy zaś powinni mieć warunki sprzyjające nie tylko wysokiej wydajności, ale i możliwości zregenerowania sił przed przystąpieniem do kolejnych obowiązków. Dlatego właśnie podczas aranżacji przestrzeni biurowych w firmach tworzy się także specjalne strefy relaksu. Co znajdziemy w takiej strefie?

Strefa relaksu zazwyczaj kojarzy się z miejscem, gdzie znajdziemy wygodne i miękkie siedziska oraz sprzęty ułatwiające oderwanie się choć na chwilę od zawodowych obowiązków. I tak, z wyposażenia znaleźć można z reguły telewizor, gry video i zestaw głośników, z których odtwarzane są odgłosy natury (np. dźwięki lasów deszczowych). Do tego w strefie relaksu można równie często znaleźć biblioteczkę, gry typu fliper lub piłkarzyki (zawsze przecież jest czas na integrację zespołu!), czasem również urządzenia do wykonywania ćwiczeń fizycznych spotykane normalnie na siłowni. Wyposażenie to tak naprawdę zależy od potrzeb zgłoszonych przez pracowników oraz od budżetu pracodawcy. Międzynarodowe korporacje często urządzają swoim pracownikom takie pomieszczenia z ogromnym rozmachem, instalując wewnątrz specjalny bar z przekąskami i napojami, stoły do bilarda, a nawet dźwiękoszczelne pomieszczenia z instrumentami muzycznymi czy całe sale gimnastyczne.

Urządzanie strefy relaksu – aranżacja

Aranżacja wypoczynkowej powierzchni biurowej to wydzielenie na ten cel stosownego pomieszczenia tak, by pracownicy choć na chwilę mogli zapomnieć o obowiązkach, zaś pracujący w pobliżu nie słyszeli rozpraszających ich głosów lub dźwięków. Dlatego są one umiejscowione nieco na uboczu, a w środku praktykuje się  umieszczanie mebli i wyposażenia, które normalnie nie jest spotykane w biurach: wygodnych sof, ogromnych poduch, nierzadko nawet leżanek. Ściany zazwyczaj pomalowane są odmiennie, niż w innych częściach powierzchni biurowej, są to najczęściej kolory sprzyjające relaksowi (biały, błękitny, pastelowy fiolet czy odcienie zieleni). Jeżeli strefa relaksu ma pełnić kilka funkcji jednocześnie, trzeba będzie wydzielić jej podstrefy np. do odpoczynku, kreatywnego myślenia, cichej pracy itp.

Zastosowane w strefach relaksu wykładziny biurowe również powinny być odmienne, niż w reszcie pomieszczeń. Przede wszystkim być bardziej miękkie i zachęcać do zdjęcia obuwia na chwilę. Ponadto często przypominają rozwiązania inspirowane naturą, np. wykładzina przypominająca trawnik. Uzupełnieniem takiego pomieszczenia będzie oświetlenie o neutralnym wpływie na samopoczucie, panele akustyczne oraz inne ciekawe rozwiązania, np. ściana porośnięta roślinnością.

beylikdüzü escort