_DSC0836-HDR
_MGL1490
_MGL1516
_MGL9393
KRAFT HEINZ realizacja Interbiuro fot Szymon Polanski-0206
R25A9015_large
VW Warszawa realizacja INTER BIURO fot Szymon Polanski-6259
previous arrow
next arrow

Rośliny w biurze – oczyszczanie powietrza, redukcja stresu i ekowizerunek firmy!

Żywe, naturalnie wzrastające rośliny w przestrzeniach biurowych to pigułka zdrowia dla pracowników i klientów. Badania ekologów i psychologów jednoznacznie potwierdzają, że roślinność, nawet ta w doniczkach, wpływa pozytywnie na samopoczucie człowieka, redukuje codzienne stresy, a nawet przyspiesza zdrowienie wraz z gojeniem się ran pooperacyjnych. Człowiek jest częścią przyrody i nic w tym nadzwyczajnego, że kontakt z żywą roślinnością działa stabilizująco na nasz układ nerwowy, redukując także nadmierne napięcie mięśniowe. Wiele gatunków roślin z powodzeniem uprawianych w doniczkach posiada również właściwości aromaterapeutyczne i fitoremediacyjne, co oznacza dobroczynny wpływ na cały ludzki organizm i oczyszczanie powietrza z niezdrowych toksyn. Inwestycja w rośliny doniczkowe do biura przynosi dodatkowo pozytywne zmiany w wizerunku firmy, bo klienci doceniają dbałość o kontakt z naturą.

Fitoremediacja – dobroczynny proces biochemiczny 

Wiele roślin doniczkowych, które uprawiać możemy w biurze wykazuje właściwości biochemiczne zwane remediacją. Remediacja polega na usuwaniu szkodliwych substancji z ekosystemu, jakim jest przecież także przestrzeń biura. Rośliny doniczkowe mogą naturalnie oczyszczać powietrze z nadmiaru dwutlenku węgla i pełnić funkcję nawilżaczy powietrza, co w przestrzeniach klimatyzowanych nie jest bez znaczenia. Rzadko zdajemy sobie sprawę z faktu, że drukarki, faksy, kserokopiarki i szereg innych urządzeń emituje wiele toksyn, które zneutralizować może kilka łatwych w uprawie roślin doniczkowych. Przy czym proces fitoremediacji nie powoduje żadnych skutków ubocznych w przeciwieństwie do sztucznych dyfuzorów stosowanych w komercyjnej aromaterapii. Roślina w doniczce jest czysta ekologicznie i nie potrzebuje baterii czy prądu, aby z pełną mocą pracować dla naszego zdrowia.

 

 

Gatunki roślin doniczkowych skuteczne w remediacji 

Proces oczyszczania i nawilżania powietrza w przestrzeni biurowej może być aktywowany, jeśli umieścimy w biurze rośliny doniczkowe takie jak skrzydłokwiat, fikus lub filodendron. Żaden z tych gatunków nie jest wymagający w pielęgnacji i poza podlewaniem nie potrzebuje specjalnej uwagi. Dodatkowo gatunki te wchłaniają substancję zwaną formaldehydem, obecną w dymie tytoniowym. Oczywiście dziś już nikt nie pali w biurach, ale zdarza się przecież, że klienci palący papierosy odwiedzają siedziby pozostawiając zapach papierosów.

Darmowa redukcja stresu z poczciwą paprotką 

Kolejny, łatwy w uprawie gatunek rośliny doniczkowej to paprotka zwyczajna. Botanicy niejednokrotnie wykazali, że posiada ona właściwość pochłaniania światła ultrafioletowego, ale i redukcji stresu osób przebywających w danym pomieszczeniu. Spoglądanie na paprotkę wycisza i uspokaja , a to spora stawka w ciągu dnia.

Filodendrony w doniczkach poprawiają wydajność pracowników biur 

Wzrost wydajności pracowników biur, w których umieszczono rośliny doniczkowe został udowodniony naukowo. Badacze z Uniwersytetu w Exceter potwierdzili eksperymentalnie, że rośliny doniczkowe działają pozytywnie na ludzkie zmysły, odprężając człowieka, a jednocześnie pomagając utrzymać optymalny poziom koncentracji. Osoby pracujące w otoczeniu roślin były o 15% bardziej wydajne w pracy i zadowolone z jej efektów. Gatunkiem, który przynosił najwięcej satysfakcji okazał się w tym badaniu filodendron, roślina doniczkowa wytwarzająca błyszczące, jędrne liście.

Kwitnące rośliny doniczkowe poprawiają ludzkie funkcje poznawcze

Badacze z Harvard TH Chan School od Public Health odkryli, że nie tylko poprawa nawilżenia i oczyszczanie powietrza za sprawą roślin w biurze ma pozytywne znaczenie dla poprawy jakości pracy użytkowników biur. Prawdziwym hitem okazały się sezonowe rośliny kwitnące, takie jak krokusy, tulipany i hiacynty uprawiane w doniczkach. Ich obecność w biurze znacząco zmniejszała również absencję pracowników i była czymś w rodzaju naturalnego antydepresantu.

Zadowoleni klienci w roślinnym gąszczu 

Jeszcze jeden pozytywny aspekt wzbogacenia przestrzeni biurowej roślinami doniczkowymi to bardzo pozytywne reakcje klientów odwiedzających biura z taką roślinnością. Wizerunek firm, w których uprawia się rośliny odbierany jest przez nich jako ekopozytywny, przyjazny człowiekowi i wart zaufania. W tej dziedzinie sprawdzają się również efektowne bluszcze umieszczone na ścianie lub zawieszone pod sufitem. Warkocze świeżych liści przykuwają uwagę i przekonują, że wrażliwość na piękno przyrody idzie w parze z takimi cechami jak uczciwość, rzetelność i pracowitość. A skoro firma ma takich właśnie pracowników, warto powierzyć jej swoje sprawy.

Wykorzystaj AI do maksymalizacji zysków z Neoprofit AI – przyszłość handlu. beylikdüzü escort