_DSC0836-HDR
_MGL1490
_MGL1516
_MGL9393
KRAFT HEINZ realizacja Interbiuro fot Szymon Polanski-0206
R25A9015_large
VW Warszawa realizacja INTER BIURO fot Szymon Polanski-6259
previous arrow
next arrow

Oświetlenie biura

Przygotowując space plan w procesie projektowania powierzchni biurowej nie wolno zapomnieć o jednym z najważniejszych elementów, jakim jest dobrze dobrane oświetlenie. Bardzo często przy jego wyborze kierujemy się ceną, nie zważając na jego jakość i zastosowanie. Jest to spory błąd, ponieważ źle dobrane oświetlenie w biurze może znacząco wpływać na pogorszenie warunków pracy.

Specjalnie dla was przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą w doborze oświetlenia na potrzeby przestrzeni biurowej.

Główne oświetlenie

Szczególną uwagę należy poświęcić oświetleniu głównemu – to ono w największym stopniu decyduje o komforcie pracy w danym pomieszczeniu. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie świetlówek liniowych, które nie tylko równomiernie rzucają światło, ale są również energooszczędne. Ważne, by pamiętać o wyborze świetlówek dobrej jakości, zgodnych z normami europejskimi. Główne światło nie może nadawać osobom i przedmiotom zimnego, bladego wyglądu, gdyż efekt ten szybko wywołuje wrażenie przemęczenia wzroku i negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie.

Oświetlenie biurka

Następne w kolejności jest światło pochodzące z lampki, która powinna znaleźć się na biurku każdego pracownika, gdyż jest jednym z najważniejszych służących mu sprzętów. Światło lampki zmniejsza zmęczenie oczu, a także sprawdza się przy wykonywaniu wielu czynności.
Na lampkę biurkową świetnie nadają się małe lampki halogenowe, których żarówki wytwarzają miłe, ciepłe światło i świecą pięć razy dłużej, niż zwykłe żarówki.
Lampka na biurko powinna być lekka i ruchoma. Dobrze też, by miała długie, regulowane ramię. Należy ustawić ją w ten sposób, by światło odbijające się od monitora lub powierzchni biurka nie raziło w oczy pracownika. Zwykle zadawalający efekt można osiągnąć ustawiając lampkę z boku, po prawej stronie w przypadku osoby leworęcznej lub po lewej, w przypadku osoby praworęcznej.