_DSC0836-HDR
_MGL1490
_MGL1516
_MGL9393
KRAFT HEINZ realizacja Interbiuro fot Szymon Polanski-0206
R25A9015_large
VW Warszawa realizacja INTER BIURO fot Szymon Polanski-6259
previous arrow
next arrow

Małe biuro: lepsze wykorzystanie

Biuro o niewielkiej powierzchni wymaga sporo wysiłku podczas jego aranżacji. Jeszcze do niedawna firmy, które mieściły się w małych biurach po dotarciu do kresu możliwości ich wykorzystania po prostu przenosiły się do większego pomieszczenia. Dziś jednak często stawia się na rearanżację lub lifting powierzchni biurowej. Jak lepiej wykorzystać małą powierzchnię biura?

Wydaje się, że im mniejsze biuro, tym trudniej wyobrazić sobie jego przebudowę. Zwłaszcza wtedy, gdy dotychczasowy układ funkcjonował przez lata. Oczywiście, rearanżacja biura w takim miejscu była już zapewne przeprowadzana, warto jednak jeszcze raz pochylić się nad układem przestrzennym pomieszczenia, bo mogliśmy coś przeoczyć. Najlepiej jest przeprowadzić wywiad wśród pracowników, wszak to oni użytkują pomieszczenia biurowe na co dzień i najlepiej znają swoje potrzeby. Wprowadzana zmiana wcale nie musi być wielka, czasem wystarczy tylko jeden szczegół, by poprawić w biurze komunikację lub stworzyć korzystniejsze warunki pracy. Na przykład – trzeba będzie sprawdzić, czy wykorzystywane są w pełni wszystkie meble w pomieszczeniu, czy ich dobór wspiera pracę, czy pokoje konferencyjne wykorzystywane są w pełni itd. Trzeba będzie się przyjrzeć również codziennej rutynie pracowników, może się bowiem okazać, że nie wszyscy potrzebują osobistych drukarek czy np. dostępu do kopiarki.

Małe biuro – ustawienie biurek

Poza określeniem kwestii podstawowych, np. czy w naszym pomieszczeniu niezbędne są ściany i drzwi, przy rearanżacji małego biura możemy poeksperymentować z ustawieniem biurek. Do dyspozycji mamy kilka sprawdzonych pomysłów. Na początek wyspy. Ustawienie biurek w parach w wyspy pozwala na bliższe więzi współpracowników szczególnie, jeśli zdecydujemy się na porzucenie modelu przypisującego pracownikowi konkretne miejsce pracy; taka comiesięczna zamiana spowoduje lepszą komunikację w zespole. Potem linia. Wystarczy zestawić ze sobą biurka bokami, utworzy się linia. W mniejszych i bardziej ciasnych biurach warto spróbować dwóch linii ze zwróceniem pracowników do siebie twarzami, pomoże to w komunikacji i stworzy bardziej twórczą atmosferę. Kolejny układ biurek to bloki; przypominają wyspy, ale grupują już po 4 biurka. Taki układ pozwala na doskonałą pracę grupową, mogą jednak powstawać w nim grupy towarzyskie, dlatego wskazane są rotacje pracowników co kwartał. Ostatni ustawienie biurek w małym biurze to zagroda. Biurka ustawione są w obwód lub trójkąt z pracownikami zwróconymi twarzami do siebie, co z całą pewnością podwyższy poziom kreatywności. Warto jednak pamiętać, że aranżacja biura open space nie sprzyja wydajności, warto więc przemyśleć zastosowanie ścianek działowych.