_DSC0836-HDR
_MGL1490
_MGL1516
_MGL9393
KRAFT HEINZ realizacja Interbiuro fot Szymon Polanski-0206
R25A9015_large
VW Warszawa realizacja INTER BIURO fot Szymon Polanski-6259
previous arrow
next arrow

Aranżacja biura – sposób na lepszą efektywność pracy!

Pomimo rosnącej liczby badań naukowych potwierdzających pozytywny wpływ otoczenia na jakość wykonywanej pracy, to temat wciąż  niedoceniany przez pracodawców. A szkoda bo to  w jakim otoczeniu pracujemy, ma bardzo duży wypływ na to, jak pracujemy. Gdy otoczenie nie odpowiada w pełni naszym oczekiwaniom , przekłada się to na niższą efektywność pracy.

Wpływ aranżacji biura na pracę – obiekt badań

W badaniu przeprowadzonym przez Mikomax Smart Office aż 85% ankietowanych stwierdziło, że ich miejsce pracy mogłoby lepiej odpowiadać ich potrzebom. Z kolei coraz popularniejsze biura typu open space już w 2013 roku zostały zdefiniowane w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Sydney jako wpływające negatywnie na efektywność pracy. To zaledwie dwa z wielu dostępnych badań wykazujących na związki między samopoczuciem, skutecznością i poziomem stresu z wystrojem i adaptacją przestrzeni biurowej. Jak wykorzystać tę wiedzę ?

Po pierwsze – prostota, ład i przestrzeń osobista

Przede wszystkim projektując przestrzenie w taki sposób, aby unikać przeładowywania ich nadmierną liczbą dodatków, a także zapewnić każdemu pracownikowi niezbędną przestrzeń osobistą, którą będzie mógł zagospodarować według własnego pomysłu. Na podstawie badań  przeprowadzonych wśród europejskich firm można przyjąć, że powierzchnia na jednego  pracownika w stosunku do całej powierzchni biurowej z reguły waha się  w granicach 10mkw, w Polsce  nawet poniżej 10 mkw. na osobę.

Po drugie kolor i światło

W eksperymentach z kolorami prym wiodą firmy z tzw. sektora innowacyjnego. W biurach największych firm sektora IT dominują żywe i intensywne kolory jak żółty, pomarańczowy czy fioletowy. Przy czym stosowane kolory nie powinny być zbyt jaskrawe, dowiedziono bowiem, że takowe sprzyjają irytacji i trudnościami z utrzymaniem pokojowych relacji ze współpracownikami. Zbyt ciemne będą oddziaływały nużąco na przebywające w biurze osoby, czemu, co niestety również znajdzie odzwierciedlenie w efektywności wykonywanych zadań.

Z panującą wewnątrz obiektów kolorystyką nierozłącznie łączy się kwestia oświetlenia. Zbyt mocne może przyczyniać się do problemów ze wzrokiem , zmęczeniem oczu i doskwierającym pieczeniem, przez które biuro stanie się znienawidzone przez pracowników. Zbyt słabe natężenie światła to również problemy z oczami, senność i niższa wydajność. Stosunkowo nową kwestią, która dopiero przebija się do świadomości osób projektujących oświetlenie jest temperatura barwowa światła i jej wpływ na organizm. Światło w okolicach 6500 K (barwa zimna) z zasady działa bardziej pobudzająco na organizm, niż tzw. światło ciepłe (okolice 2000 K), które natomiast jest bardziej regenerujące.

Rośliny w biurze? Świetny pomysł!

Po latach do łask wracają popularne niegdyś paprotki i inne rośliny doniczkowe. Stanowią one nie tylko piękną ozdobę przestrzeni użytkowych, ale również wpływają pozytywnie na samopoczucie pracowników, łagodząc stresy i pozwalając się poczuć bardziej swobodnie. Na tym nie kończą się jednak zalety roślin w biurze. Jak pokazują badania1  ich obecność, wpływa stabilizująco na panującą w pomieszczeniach wilgotność, pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza, jak również ujemnie jonizują powietrze, co w przestrzeniach wypełnionym sprzętem elektronicznym jest szczególnie potrzebne dla dobrego samopoczucia pracowników.

Aranżacja biura – warto w nią zainwestować

W związku ze stale rosnącymi kosztami pracy, zezwolenie na jej niską wydajność jest niedopuszczalne dla przedsiębiorców.  Warto by zaprosili do współpracy projektantów z doświadczeniem w aranżacji biura.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na poprawę efektywności jest praca  nad lepszą aranżacją przestrzeni biurowej. To relatywnie niedrogi sposób na poprawę osiąganych rezultatów.

 

1 – Dr. inż. Jerzy Sowa „Wpływ roślin na jakość powietrza w pomieszczeniach” 2009/10/01, Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja