_DSC0836-HDR
_MGL1490
_MGL1516
_MGL9393
KRAFT HEINZ realizacja Interbiuro fot Szymon Polanski-0206
R25A9015_large
VW Warszawa realizacja INTER BIURO fot Szymon Polanski-6259
previous arrow
next arrow

Aranżacja biur: jak zwiększyć produktywność?

W interesie każdego pracodawcy leży utrzymanie wysokiej produktywności jego pracowników. Nie inaczej sprawa się ma wobec pracowników biurowych: długotrwałe siedzenie za biurkiem powoduje spadek koncentracji, zdolności szybkiego podejmowania decyzji i w efekcie – spadek wydajności pracowników. Można jednak zaaranżować przestrzeń biurową tak, by pobudzać ich kreatywność i zwiększyć produktywność. I to w lepszy sposób, niż tylko dostarczenie hektolitrów darmowej kawy!

Oto kilka sprytnych pomysłów. Przede wszystkim – niekoniecznie trzeba patrzeć na trendy. Te są oczywiście ważne, ale czy odpowiadają zawsze potrzebom użytkowników biura? Co liczy się dla pracodawcy? Większa kreatywność, zwiększenie sprzedaży, czy po prostu szybsza praca? Udzielenie odpowiedzi na te pytania pomogą wybrać kierunek wprowadzanych zmian w aranżacji biura.

Dobry krok to optymalizacja przestrzeni. Pracownicy będą bardziej produktywni, jeśli przestrzeń biurowa zostanie podzielona na strefy zadaniowe: część niech pozostanie obszarem typu open-space, część jednak należy przeznaczyć na miejsca cichej pracy, wszak ludzie różnią się od siebie. I należy dać im możliwość wyboru! Badania wskazują, że pracownicy biur są bardziej wydajni, gdy mogą samodzielnie decydować o kształcie biura i kontrolować swoją najbliższą przestrzeń roboczą.

Następnie – pracownicy powinni też móc się swobodnie przemieszczać tak, by nie przeszkadzać innym, powinni mieć również wyraźnie oddzielone poszczególne strefy: wzmocni to identyfikację z danym działem i pomoże w organizacji ruchu. Warto pamiętać, żeby przestrzenie biurowe nie były nazbyt „obłożone” ludźmi, skutkuje to spadkiem produktywności. Rozwiązaniem może być kilka wizualnych tricków: takie rozmieszczenie miejsc pracy, by nie widzieć innych biurek, jak najlepszy dostęp do światła dziennego i okien oraz umieszczenie w biurze w strategicznych miejscach pomieszczenia roślin, ozdób i elementów nawiązujących bardziej do domowego wystroju wnętrz.

Kolory a produktywność

Nie bez znaczenia dla wydajności pracowniczej jest także dobór kolorów w biurze. To swoista filozofia, dzięki której można pobudzić określone zachowania pracowników, dlatego w wyznaczonych strefach warto jest pomalować ściany biura na odmienne kolory. I tak, wyraziste kolory (żółty, czerwony) sprawdzą się tam, gdzie konieczne będzie energetyczne pobudzenie, wzrost kreatywności wśród kadry oraz lepsze skupienie się na określonych zadaniach. Wpływają one na emocjonalność i pracę ciała. Z kolei niebieski i zielony pasować będą bardziej w poczekalniach i pokojach konferencyjnych, działając na pracowników pobudzająco do myślenia, refleksji, wprowadzając równowagę i pomagając odpocząć, nabrać sił. Ale z drugiej strony – kolor niebieski najbardziej wzmaga produktywność, zielony zaś – ułatwia wielogodzinną pracę. By uzyskać odpowiednie efekty, warto jest nie przesadzać z ilością kolorów i mieszać je, wprowadzając do niebieskiego np. pomarańczowe lub żółte motywy. Należy też pamiętać o nasyceniu: mniej nasycone barwy nie będą przytłaczać, pomogą też zwiększyć ilość światła dziennego, które wpada do pomieszczeń.