_DSC0836-HDR
_MGL1490
_MGL1516
_MGL9393
KRAFT HEINZ realizacja Interbiuro fot Szymon Polanski-0206
R25A9015_large
VW Warszawa realizacja INTER BIURO fot Szymon Polanski-6259
previous arrow
next arrow

Przestrzeń biurowa typu open space – wady i zalety

Przy sporządzaniu space planu powierzchni biurowej trzeba dokładnie przeanalizować wady i zalety wszystkich przewidywanych rozwiązań. Obecnie najczęściej biura aranżowane są na tzw. open space, czyli otwartą przestrzeń, wspólną dla wszystkich pracowników, bez tradycyjnego podziału na pokoje. To rozwiązanie ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony.

Open space – dobre strony

Przede wszystkim, open space ułatwia komunikację między pracownikami, co wpływa nie tylko na jakość i tempo pracy, ale również na integrację współpracowników. Ponadto, łatwiejsze jest łączenie stanowisk pracy w większe zespoły – jak podają badania przeprowadzone przez IBM, właściwe ustawienie biurek może przyspieszyć obieg dokumentów i zwiększyć wydajność pracowników o 15%.

Zwolennikami tego rodzaju aranżacji są przede wszystkim pracodawcy. Z jednego powodu – open space umożliwia znaczne ograniczenie kosztów urządzania biura.

Open space – wady

Niestety, ten typ aranżacji biura nie jest w 100% komfortowy dla wszystkich jego użytkowników. Niewielka odległość między stanowiskami pracy dla wielu pracowników bywa dekoncentrująca. Podobnie jak hałasy, które zawsze pojawią się w pomieszczeniu, w którym znajduje się kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. Nie możemy również zapominać o ciągłym uczuciu bycia kontrolowanym, które może być przyczyną stresu dla bardziej wrażliwych osób.

Co więcej, praca w biurze zaaranżowanym na open space może być szkodliwa dla zdrowia – tam, gdzie w jednym pomieszczeniu stłoczono dużą liczbę osób, powietrze ma znacznie gorszą jakość. Warunki te sprzyjają także rozprzestrzenianiu się różnego rodzaju chorób, gdyż tego typu środowisko pracy to miejsce wprost idealne dla wielu wirusów.

Podsumowując, przestrzeń typu open space ma wiele zalet, jednak nie można zapominać o dość istotnych wadach tego rozwiązania. W niektórych przypadkach zastosowanie go może negatywnie wpłynąć na jakość pracy i efektywność pracowników.