_DSC0836-HDR
_MGL1490
_MGL1516
_MGL9393
KRAFT HEINZ realizacja Interbiuro fot Szymon Polanski-0206
R25A9015_large
VW Warszawa realizacja INTER BIURO fot Szymon Polanski-6259
previous arrow
next arrow

Małe biuro – wyzwania w aranżacji

Aranżacja powierzchni biurowej nabiera dosłownie innego wymiaru, gdy dotyczy firmy z niewielką liczbą pracowników. Rozwiązania aranżacyjne działające w dużej przestrzeni niekoniecznie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, dlatego dla projektantów aranżacja małego biura stanowi pewne wyzwanie. Jakie mogą napotkać trudności podczas pracy? Zobaczmy.

Przede wszystkim liczy się zapewnienie sprawnej komunikacji oraz wyposażenie biura w jak najbardziej funkcjonalne rozwiązania. Ponadto trzeba właściwie podzielić powierzchnię biurową na strefy (pracy, socjalna, konferencyjna itd.) tak, by przebywające tam osoby nie utrudniały sobie nawzajem wykonywanych właśnie czynności. Wiadomo, że ciągi komunikacyjne oraz meble zajmują przestrzeń, zaś ścianki działowe potęgują jeszcze optyczne wrażenie zmniejszonych wymiarów pomieszczenia. Dlatego przy aranżacji małych biur warto jest oddzielić korytarze od stref pracowniczych ściankami szklanymi, które pomogą uniknąć tego wrażenia, a jednocześnie będą stanowić barierę przed dźwiękami dochodzącymi z przejścia.

Meble biurowe w biurach o niewielkiej powierzchni powinny być jak najbardziej kompaktowe i wielofunkcyjne: tam, gdzie da się je zabudować, warto to zrobić, powierzchnia biura zostanie wykorzystana do maksimum. Niektóre meble mogą posłużyć jako przegrody pomiędzy poszczególnymi działami w przestrzeni biurowej, mogą też wyznaczać wewnętrzne ciągi komunikacyjne. Podłogę dobrze jest wygłuszyć przy pomocy dobrej jakości wykładziny biurowej. Wreszcie wyposażenie w sprzęty biurowe może ulec ograniczeniu – w małym biurze nie każdy pracownik potrzebuje własnej drukarki czy niszczarki, zamiast nich można wykorzystać jedno, ale  wielofunkcyjne urządzenie.

Kolorystyka dobierana w małych biurach nie powinna przytłaczać i optycznie zmniejszać pomieszczenia. Dlatego przy jej doborze lepsze okażą się barwy jasne lub pastelowe, tak na ścianach, jak i w kolorystyce mebli i innego wyposażenia, gdyż rozjaśnią przestrzeń i nie stworzą wrażenia ciężkości.

Fototapeta w biurach

Inspirującym pomysłem na aranżację powierzchni biurowej i optyczne powiększenie przestrzeni w małych biurach mają projektanci z warszawskiego Interbiura. Otóż proponują oni ozdobienie ścian… fototapetą. Dlaczego warto o tym pomyśleć? Przede wszystkim nie jest to taki sam typ fototapety, jaki był spotykany na początku lat 90., dzisiejsze fototapety są wytrzymałe, łatwo i błyskawicznie się je nakłada, wiernie odzwierciedlają też naniesiony na nie wizerunek. Jak wykorzystać je do optycznego powiększenia biura?

Pracownicy biur projektowych sugerują takie użycie fototapet, żeby wykorzystywały one perspektywę geometryczną. Powstanie wtedy wrażenie, że ściana nie skończy się tam, gdzie jest koniec podłogi, ale przestrzeń rozciąga się dalej. Do tego celu wykorzystuje się więc np. fotografie metropolii z zaznaczonym, lecz odległym drugim planem, ponadto zdjęcia ciągnącej się infrastruktury drogowej (znikająca za horyzontem autostrada, długi most itp.). Takie fototapety (szczególnie panoramy centrów słynnych miast) najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o charakterze biznesowym. W miejscach mniej formalnych, o bardziej przytulnym charakterze, mogą to być zdjęcia portretujące małe miasteczka czy wykorzystujące perspektywę linearną krajobrazów.

Z kolei wnętrza nowoczesne mogą być dekorowane deseniami geometrycznymi, poziomymi lub pionowymi. W zależności od potrzeby, te pionowe podwyższą optycznie wnętrze, poziome zaś dadzą wrażenie większej niż rzeczywista szerokości. Dobierając kolorystykę, warto znów pamiętać o właściwościach optycznych barw: ciemne zmniejszają, jasne zaś powiększają pomieszczenie, dobrze jest też poznać psychologiczne działanie poszczególnych kolorów.

Innym pomysłem może być zastosowanie  luster, które optycznie powiększą przestrzeń. Lustra to znany trick stosowany przez architektów wnętrz do powiększenia małych przestrzeni.  Zawieszone w pobliżu okna i odbijające widok z niego stworzą kolejne okno rozświetlające pomieszczenie.

Elementy szklane w konstrukcjach mebli dają efekt powiększenia przestrzeni wnętrza.